Jak prawidłowo dbać o trawnik w kratce ogrodowej?

Ładny trawnik, to zadbany trawnik. Po to właśnie podejmujemy wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, by trawa była zdrowa, równo rosła, a jej kolor był intensywnie zielony. Tylko wtedy bowiem będziemy mogli wykorzystać wszystkie jej właściwości. Zarówno braki trawy, jej nadmiar, jak i nienaturalna barwa nie będą również cieszyły oka, ani stanowiły powodu do dumy. Choćby tak lubiane przez każdego, niezależnie od wieku, chodzenie bosymi stopami po murawie – będzie sprawiało przyjemność tylko wówczas, gdy będzie ona odpowiednio zadbana, a między kępkami nie będą się znajdowały puste place ziemi. To samo tyczy się trawnika w kratce ogrodowej.

Istnieje bardzo wiele rodzajów zabiegów pielęgnacyjnych, umożliwiających trawie zdrowy, równomierny wzrost. Do podstawowych należą opisywane już wcześniej na blogu: podlewanie, koszenie, aeracja i nawożenie. Pod tym względem murawy „tradycyjne” i stanowiące wypełnienie kratek ogrodowych niewiele się różnią, poza tym, że trawa w kratce wymaga jeszcze większej dbałości, ze względu na trudniejsze warunki wzrostu. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że tylko zadbany trawnik zakryje kontury kratki czyniąc ją niewidoczną, jednocześnie pozwalając jej wypełniać powierzone funkcje.

O ile z koszeniem i podlewaniem nie ma zwykle większych problemów, zaś aeracja nie jest problematycznym procesem, o tyle o prawidłowe nawożenie nie jest już tak łatwo. Każdorazowo trzeba bowiem zastosować odpowiedni nawóz, dostosowany do wykorzystanej mieszanki traw, jak również warunków panujących w glebie. Należy zadbać o prawidłowe proporcje makroskładników (azotu, fosforu i potasu), które powinny kształtować się w stosunku 6:2:4. Tylko właściwie przeprowadzone nawożenie pozwala uzyskać pożądaną gęstość darni i równomierną obsadę źdźbeł na trawniku. Do trawników w kratkach ogrodowych polecamy nawozy Hortnas, które idealnie współgrają z mieszanką traw geoGRASS tego samego producenta.

nawóz Hortnas

Nawóz Hortnas do trawników w kratce ogrodowej

Kratka ogrodowa może spełniać swoje podstawowe zadanie, czyli wzmacniać nawierzchnię, pozostając przy tym niewidoczna tylko wówczas, gdy odpowiednio będziemy dbać o wypełniającą ją trawę, a więc regularnie podlewać, kosić, napowietrzać i nawozić.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>