Soliter jako wizytówka Twojego ogrodu

Zadbany trawnik jest bezsprzecznie dumą każdej osoby posiadającej ogród lub działkę. Niewątpliwie jednak wszyscy odczuwamy potrzebę zmian. Pragniemy wzbogacać, dekorować i urozmaicać miejsce naszego wypoczynku i niekiedy pasji. Kwietniki, rabaty, pergole bądź akweny zdecydowanie wpisują się w nasze potrzeby jednakże wymagają poświęcenia naszego cennego czasu i nierzadko pieniędzy.

Dlatego świetną alternatywą dla wyżej wymienionych będzie tzw. soliter czyli pojedyncze drzewo lub krzew o wysoce dekoracyjnych walorach, rosnący samotnie na otwartym terenie dzięki czemu jego ekspozycja pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Należy pamiętać, że szczególnie cenione do tej roli są gatunki i odmiany które cieszą swoim urokiem cały rok. Jeżeli zaś chodzi o sam wybór rośliny to krzewy są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu zajmować się swoim ogrodem. Raz posadzone mogą rosnąć latami w jednym miejscu zazwyczaj bez sprawiania szczególnych kłopotów. Podobnie sprawa tyczy się drzew z tym wyjątkiem, że warto zabezpieczyć młodo posadzone drzewko.

Przydatnym akcesorium okazać się może stabilizator geoTREE, który stabilizuje jednocześnie pień i bryłę korzeniową metodą odciągu. Sposób użycia jest bardzo prosty: linki mocujemy do podłoża plastikowymi kotwami o dwóch wymiarach: 38 cm lub 50 cm (rozmiar dostosowujemy do gleby).

Jeśli wiemy już, który rodzaj będzie naszym ogrodowym soliterem powinniśmy zastanowić się nad głównymi cechami jakimi będzie się on charakteryzował. Poniżej widnieją kluczowe kategorie, stanowiące wytyczne do ostatecznej decyzji wraz z paroma przykładami:

Liście – niektóre rośliny emanują atrakcyjnością poprzez swoje ulistnienie i przykuwający uwagę kształt. Warto nadmienić, że dodatkowym atutem będzie ich przebarwienie w konkretnej porze roku np.: jesienią. (Klon japoński, Trzmielina oskrzydlona, Grujecznik japoński, Leszczynowiec, Dereń pagodowy, Klon palmowy Osakazuki, Klon jawor Worley, Buk pospolity…)

Kwiaty – do tej kategorii zaliczać będziemy przeważnie ozdobne krzewy. Prócz ich niewątpliwej urody, różnorodności form i barw wabią pięknymi zapachami, które działają również na otaczające nas owady i ptaki.  (Magnolia gwieździsta, Magnolia pośrednia, Jabłoń ozdobna Royal Beauty, Oczar, Dereń Kousa…)

Owoce – kryterium nie tak popularne jak poprzednie ale nie ustępujące im atrakcyjnością. Ich głównym atutem jest niewątpliwie barwa, często bardzo intensywna jak np. czerwień, która pięknie kontrastuje na tle zieleni w naszym ogrodzie. Warto zaznaczyć, że utrzymują się znacznie dłużej niż kwiaty co jest ich dodatkową cechą. (Jarząb pospolity, Pałecznik chiński, Cis pospolity, Głóg szkarłatny, Jarząb Koehnego…) 

Pokrój – tutaj jest bez wątpienia miejsce popisu dla różnego rodzaju drzew ale i spora ilość krzewów pochwalić się może oryginalnym kształtem, który zależny jest od warunków w jakich dana roślina wyrosła. Z całą pewnością jest to cecha indywidualna, soliterami mogą być zarówno wyniosłe drzewa o nieregularnej koronie jak i te niskie o pokroju kulistym bądź zwisającym. Jak mawia stare przysłowie: De gustibus non est disputandum… (Modrzew japoński płaczący, Świerk kaukaski, Świerk Brewera, Sosna Wejmutka, Sosna czarna, Sosna bośniacka Bonsai, Cedr himalajski Pendula, Metasekwoja chińska…)

Mimo iż, jak wcześniej wspomniałem samotnie sadzone osobniki nie wymagają wielkiego nakładu pracy to należy zapamiętać kilka wartościowych wskazówek dotyczących ich pielęgnacji. Tak jak wszystkie inne rośliny, potrzebują one okresowego przycinania oraz nawożenia. Większe drzewa należy przycinać tak, aby nie straciły one swoich cech charakterystycznych. Zazwyczaj wystarczy usuwać gałęzie dotknięte chorobami, martwe bądź zwyczajnie połamane. Gleba jak wiadomo i w tym przypadku odgrywa niebagatelną rolę. W zależności od jej rodzaju należy regularnie dostarczać niezbędne składniki odżywcze oraz wodę. W razie większych wątpliwości zawsze można skonsultować sprawę z profesjonalnym arborystą – dobry fachowiec bez problemu zdiagnozuje i rozwiąże nasze problemy.

Znając wcześniej wspomniane cechy i wskazówki z pewnością znajdziemy coś pięknie wyglądającego do naszego ogrodu. Dobrze wyhodowany i pielęgnowany soliter jest perfekcyjnym uzupełnieniem jeśli dopadnie nas chęć niewielkich zmian ale owocujących wysoką efektywnością.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *