Jak zapobiegać wydeptywaniu trawy?

Jednym z powszechniej spotykanych problemów dotyczących trawy, zwłaszcza w przestrzeni publicznej, jest jej wydeptywanie. Miejskie parki wyposażone są co prawda w sieć alejek wytyczonych przez projektanta, jednak nieraz ich położenie jest nie do końca logiczne i aż prosi się o skracanie drogi przez trawnik. W innych przypadkach daje o sobie znać ludzka skłonność do ułatwiania sobie życia, w tym właśnie do wybierania najkrótszej możliwej przeprawy. Żaden problem, gdy postąpi tak kilka czy kilkanaście osób, ale jeśli stanie się to regularną ścieżką, pokonywaną każdego dnia przez dużą grupę ludzi, wówczas trawa może nie wytrzymać takiego obciążenia. Dlatego warto pomyśleć o wzmocnieniu nawierzchni kratką trawnikową i dopiero w niej osadzeniu odpowiedniej mieszanki nasion.

Na niewłaściwym rozplanowaniu parkowych alejek traci przede wszystkim estetyka całego skweru. Jednym z głównych zarzutów pod kątem miejskich architektów jest projektowanie ścieżek pod kątem prostym, które jak łatwo przewidzieć są zwykle ścinane przez przechodniów. W efekcie tam, gdzie zgodnie z zamierzeniami miała rosnąć trawa pozostaje wyłącznie goła ziemia. Ale do powstawania takiej sytuacji w niektórych przypadkach przyczynia się każdy z nas, gdyż architekt nie jest w stanie przewidzieć każdego skrótu, którym będziemy chcieli się przemieszczać. Czasem chodzimy po wytartych już ścieżkach, czasami jednak okazujemy się tymi, którzy jako jedni z pierwszych wytyczają nowe przejście.

Tego problemu można uniknąć, jeśli nawierzchnię wzmocnimy kratką trawnikową geoSYSTEM. Dzięki niej podeszwa buta nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią, gdyż górna krawędź kratki ułożona jest nieco powyżej jej poziomu. Ponadto eko kratka stanowi ochronę dla korzeni trawy, znajdujących się nieco głębiej, pod wzmocnioną nią warstwą. Tym samym nie następuje zadeptywanie trawy, która może swobodnie wzrastać w oczkach kratki. W ten sposób możemy zachować estetyczny, naturalny wygląd miejskiego terenu zielonego, bez wytartych prześwitów gołej ziemi.

kratka trawnikowa

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *