Jak chronić trawnik przed zwierzętami

Niestety trawa bardzo często jest niszczona przez wygryzające ją zwierzęta, kopiące krety czy po prostu koty i psy. Aby cieszyć się pięknym trawnikiem należy zastosować kilka sprawdzonych metod, które będą zapobiegać uszkodzeniom murawy w naszym ogrodzie.

trawa geoGRASS (1) (1)Od tego, jak położony jest nasz ogród zależy jakie zwierzęta mogą do niego zawitać. Jeżeli nasza posesja znajduje się blisko lasów i terenów polnych jest większa szansa na pojawienie się np. saren lub innych dzikich zwierząt. W innym przypadku będą to częściej krety lub okoliczne koty. Jeśli mamy wysokie, trudne to przejścia ogrodzenie, to nie musimy przejmować się większością dzikich zwierząt. Jednak najczęstszym ?zagrożeniem? dla naszego trawnika jest nasz własny pies. Właśnie na trawniku nasz zwierzak może się wybiegać i pobawić. Niestety skutkiem spędzania czasu przez psa w ogrodzie mogą żółte plamy trawy czy rozkopane rośliny. Podczas intensywnej zabawy psie pazury mogą także wyszarpywać darń z podłoża i zostawiać w ten sposób uszkodzony trawnik. Ponadto wiele psów kopie doły i jamy. Ryją w ziemi, bo polują na rozmaite gryzonie oraz krety, a czasem szukają ochłody lub robią to po prostu dla zabawy. W przypadku posiadania psa najlepiej będzie wybrać mieszankę traw przeznaczoną do intensywnego użytkowania. Do tego przed siewem należy odpowiednio przygotować glebę- powinna ona zawierać dużo piasku lub drobnego żwiru i być zwałowana. Dzięki temu będzie trudniejsza do rozkopania. Nie należy zaniedbywać pielęgnacji trawnika. Trawę należy systematycznie kosić- tak, by była niska i gęsta. Bardzo ważne jest też regularne podlewanie ? w ten sposób spłuczemy psi mocz i szkodliwe dla trawy substancje. Dostępne są także preparaty zapachowe, które odstraszają czworonogi. Stosując je w wybranych miejscach możemy chronić pojedyncze rośliny a nawet trawniki.

Bardzo dobry i skutecznym rozwiązaniem będzie również wyłożenie kratki trawnikowej, przez którą zwierzę nie będzie mogło się przedostać do ziemi i nie zniszczy wtedy trawnika. Podczas zabawy nie zostanie też uszkodzona darń, gdyż będzie ona lepiej zabezpieczona przed zwierzęcymi pazurami. Trudniejsze będzie również wygryzienie trawnika. Metoda ta sprawdzi się także przy problemach z kretami, które dzięki blokującej kratce nie będą mogły przedostać się na powierzchnię i w ten sposób nie będą robiły nieestetycznych kopców na środku naszej działki. Dzięki kratce ogrodowej nasz ogród będzie prezentował się zawsze ładnie i naturalnie.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *