Kolejnym z często spotykanych połączeń jest sąsiadowanie kostki brukowej lub granitowej z korą, piaskiem lub kruszywem. Pierwszy z elementów wykorzystywany jest jako podłoże dla pieszych, czasem również dla kół samochodów, drugi zaś odpowiada za warstwę ozdobną posesji. Aby całość właściwie spełniała swoje zadanie, materiały sypkie nie powinny przedostawać się na elementy brukowe. Przypadek ten wymaga nieco odmiennych rozwiązań technicznych, a i rola jaką pełnią obrzeża ogrodowe jest w tym przypadku lekko rozszerzona.
Rzecz w tym, że w przeciwieństwie do wcześniej opisywanych połączeń, dla właściwego wypełniania swojej roli powierzchnia z kostki brukowej musi być spójna i stabilna (przykładowo kora czy kruszywo mogą pozostawać luźne). Dlatego też między nią a sąsiadującą nawierzchnią naturalną należy umieścić betonowe krawężniki, bordy z desek, bądź obrzeża ogrodowe, które ścieśnią i umocują pojedyncze kostki. Dla wzmocnienia efektu można również połączyć oba elementy przy pomocy spoiwa. Oczywiście, obrzeża pełnią również zwyczajową rolę blokady przed przesypywaniem się sypkich materiałów na powierzchnię pokrytą kostką.
Z tego rodzaju zastosowaniem obrzeży ogrodowych spotkamy się najczęściej na prywatnej posesji, gdzie z wykorzystaniem kostki brukowej lub granitowej wyznaczony został chodnik dla pieszych lub też podjazd dla samochodów. Niezwykle istotnym jest, by pod naporem znacznej masy samochodów kostki nie rozjeżdżały się, co prowadziłoby do destabilizacji i niszczenia całego systemu.
Pozdrawiamy