Trendy proekologiczne we współczesnym budownictwie

Współczesne miasta w dużej mierze są naznaczone mieszanką historii z nowoczesnością. W granicach terytorialnych jednej miejscowości możemy często odnaleźć budynki wzniesione na przestrzeni wielu wieków, w rozmaitych stylach, z odmiennych, dominujących w danej epoce materiałów: od dominującego w dawniejszych czasach kamienia, przez późniejszy beton, aż po najbardziej współczesne budowle ze stali i szkła. Historię warto i należy doceniać, jednak najbardziej liczy się to, co tu i teraz, a więc obecne trendy w budownictwie. A te pozostają nakierowane na rozwiązania proekologiczne.

W dawnych czasach człowiek nie zastanawiał się nad wieloma problemami, które współcześnie urosły do całkiem sporych rozmiarów zagrożeń. Zmiany klimatyczne czy stale kurczące się zasoby surowców naturalnych nakazują możnym tego świata zmianę podejścia do wielu kwestii, w tym również budownictwa. Powstają innowacyjne przedsiębiorstwa, zajmujące się poszukiwaniem nowych, alternatywnych rozwiązań, które byłyby bardziej przyjazne dla środowiska. W tym samym kierunku podążają również już istniejące firmy, których działy B+R podejmują podobne inicjatywy. Jednocześnie rośnie świadomość ekologiczna społeczeństw, które coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania, jak choćby odnawialne źródła energii, domy pasywne czy eko kratki.

kratka trawnikowa cena
Dom pasywny z parkingiem wyłożonym kratką trawnikową geoSYSTEM

I z pewnością korzystałyby z nich dużo częściej, gdyby nie ich cena, która w większości przypadków w dalszym ciągu pozostaje na zdecydowanie wyższym poziomie względem tradycyjnie stosowanych metod. Stanowi ona główny problem w popularyzacji tego rodzaju technologii. Rozwiązania proekologiczne wymagają mozolnej pracy w warunkach laboratoryjnych, a ich produkcja wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami po stronie dostawców, za czym podążają wyższe ceny oferowane na rynku. Stąd obok skojarzeń, że rozwiązanie ekologiczne znaczy dobre i potrzebne, pojawia się często trzecia myśl o tym, że jest ono niestety bardzo drogie.

W tym wszystkim jednym z wyjątków pozostają kratki trawnikowe, których cena nie odbiega od kosztu montażu materiałów tradycyjnie stosowanych w celu wzmocnienia nawierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu dokładnie takich samych właściwości. To jednak wyłącznie wyjątek potwierdzający regułę, który nie może wpływać na ogólną opinię na temat budownictwa ekologicznego. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem staną się one bardziej dostępne, a przez to jeszcze częściej spotykane podczas spacerów ulicami miast.

dom pasywny kratka trawnikowaPozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *