Jak przygotować trawnik do zimy?

[serious-slider id=”43″]Szare i deszczowe dni nieustannie przypominają nam o powoli zbliżającej się zimie. Ta pora roku nie sprzyja ogrodowej zieleni, którą, aby nie przetrwała mrozy, należy odpowiednio zabezpieczyć. Roślinom nie sprzyja klimat, gdzie częstokroć po przymrozkach przychodzi ocieplenie, po czym ponownie występują znaczne spadki temperatur. Wpływa to na ich wzrost roślinności w kolejnym sezonie. Dotyczy to nie tylko drzewek czy krzewów, ale również trawników, które niekiedy są zaniedbywane przez właścicieli. O czym należy pamiętać, aby murawa cało przetrwała zimowe mrozy?

medium-blog-5-300x199Bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie trawy przed śniegiem, pod którym warunki zimą są niezwykle trudne. Prawidłowa ochrona darni sprawi, że ta szybko się odrodzi i wrośnie mocna i pięknie zielona. Co prawda o tej porze roku może być już trochę za późno na niektóre zabiegi, jednak część z nich nadal możemy wykonać. Zwłaszcza, jeśli pogoda i temperatury wciąż dopisują.

Na początku należy pamiętać o regularnym grabieniu opadających liści, by nie gniły one pod śniegiem i nie przyczyniły się do rozwoju pleśni śniegowej. Jeśli trawa jeszcze urosła, nie można zapomnieć o jej koszeniu (najlepiej na wysokość 3-5 cm), gdyż zbyt długa będzie gnić pod śniegiem, a za krótka może narazić korzenie traw na przemarzanie. Dodatkowo można także zabezpieczyć darń wykonując wertykulację usuwając w ten sposób filc oraz chore źdźbła trawy. Po ostatnim koszeniu warto nawieźć jeszcze trawnik stosując nawozy potasowe oraz fosforowe, które zwiększą odporność darni na mrozy. Unikajmy natomiast stosowania nawozów azotowych.

Jesień jest też dobrą porą, aby zadbać o sprzęt ogrodowy. W tym czasie można oczyścić kosiarkę przed zimą oraz naoliwić części, które są narażone na działanie wilgoci. Dzięki temu nie ulegną one uszkodzeniu, a kosiarka będzie praktycznie gotowa do wiosennych prac.

Jeżeli zima będzie bardzo śnieżna, lepiej zrezygnować z chodzenia po trawie, gdyż jej deptanie przydusi jedynie darń do gleby, co pogorszy jej warunki tlenowe. Nie musimy obawiać się tego w przypadku kratki trawnikowej, dzięki której korzenie traw są zabezpieczone przed uszkodzeniem. Ponadto w przypadku eko kratki nawierzchnia może być bez problemu odśnieżana.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *