Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesień już w pełni, co zresztą widać po otaczających nas kolorach, deszczowej aurze i opadających liściach. Aby nasz trawnik przetrwał nadchodzącą zimę powinien zostać do niej odpowiednio przygotowany. Jak zadbać o trawnik jesienią?

grass-1281561_1280Podstawowym elementem jesiennej pielęgnacji jest regularne grabienie trawy i usuwanie opadłych liści. Zostawienie ich na zimę pod warstwą śniegu może uszkodzić trawnik. Gnijące pozostałości liści mogą przyczynić się do powstawania pleśni śniegowej. O tym, co można zrobić ze zgrabionymi liśćmi pisaliśmy niedawno tutaj.

By wzmocnić trawę przed zbliżającymi się mrozami można stosować nawozy, jednak trzeba być uważnym przy ich wyborze- nieodpowiedni nawóz może bowiem tylko zaszkodzić. Najlepiej wybrać nawozy zawierające niewielkie ilości azotu (lub wcale) oraz dużo potasu i fosforu. Potas zwiększy odporność roślin na niską temperaturę i choroby, zaś fosfor dodatkowo wpływa na prawidłowy rozwój korzeni.

Nawozów azotowych lepiej unikać, gdyż azot pobudza roślinność do wzrostu i utrudnia jej przejście w stan zimowego spoczynku. Taki „rozbudzony” trawnik jest bardziej zagrożony przez przymrozki, zwiększa się także ryzyko występowania pleśni śniegowej, która może spowodować obumarcie traw. W przypadku trawy w eko kratce geoSYSTEM polecamy nawóz Sport Green z obniżoną zawartością azotu, który jest dostępny w naszym sklepie.

Jesienne nawożenie najlepiej wykonywać do połowy października, a później przerwać nawożenie aż do wiosny. Koniecznie trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić tak samo jak jego całkowity brak.

Istotne jest też odpowiednie koszenie traw. To, jak długo powinniśmy kosić trawę zależy przede wszystkim od pogody i wzrostu trawy. Zazwyczaj ostatnie koszenie powinno mieć miejsce pod koniec października. Nie należy jednak skracać trawy za bardzo, gdyż wtedy pozostawimy odkryte korzenie. Natomiast zbyt długa trawa może spowodować, że zostanie przygnieciona do ziemi śniegiem, co stworzy warunki do rozwoju pleśni śniegowej. By temu zapobiec można też przed pierwszymi przymrozkami przeprowadzić delikatną wertykulację.

Dodatkowo warto pamiętać o naprawieniu podniszczonych miejsc i podcięciu obrzeży i krawędzi. Październik to także ostatni moment na wyłożenie nowego trawnika, dlatego jeśli rozważamy taki zabieg, to lepiej się pospieszyć, by trawa zdążyła się zakorzenić.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *